Kada je nasilje postalo sastavni deo komunikacije sa novinarima? Tražimo od države da hitno stane na put nasilnicima koji, sada već svakodnevno, pokazuju „silu i demokratiju“ a kako izgleda, isključivo nad novinarkama na terenu.
Poslednji napad na Milicu Škorić, novinarku TV Informer, kojoj je tokom izveštavanja o nasilnim protestima u Novom Sadu, otet i polomljen telefon iz ruke a njoj je zaprećeno šišanjem, i napad na njenog snimatelja kada su mu uništili kablove sa kamere, samo su nastavak svega onoga što nažalost danima gledamo na terenu.
Pozivamo nadležne institucije da hitno istraže i ovaj incident, sankcionišu odgovorne i osiguraju bezbedno okruženje za sve novinare i novinarke.
Takođe, apelujemo na sve političke aktere da pokažu odgovornost, poštovanje prema medijskim radnicima i da svojim ponašanjem ne doprinose daljoj polarizaciji društva. Bahatost i nasilje doprinose daljem produbljivanju razlika između političkih neistomišljenika, a novinari nisu tu da bi se preko njihovih ledja dolazilo do poena, povlastica, naklonosti, novca … ili bar ne bi trebalo da budu.
Mi smo tu da prenesmo vaše priče a na svakoj političkoj strani je da svojim delima dođe do birača. Nasilje nad novinarkama neće nikome da obezbedi političku prednost, i vreme je da to akteri političke scene u Srbiji shvate.
Fizičko nasilje, bez obzira na okolnosti ili političke motive, nikada ne može biti opravdano. Novinarke su stub informisanja javnosti i njihova bezbednost mora biti apsolutni prioritet. Napadi na žene u novinarstvu dodatno osvetljavaju pitanje rodno zasnovanog nasilja, koje je nedopustivo u svakoj demokratskoj državi.
Slobodno, odgovorno i bezbedno novinarstvo ključno je za razvoj demokratskog društva. Svaki pokušaj gušenja te slobode mora naići na odlučan otpor celokupne javnosti.
Nećemo i ne smemo ćutati dok su naši novinari i novinarke ugroženi. Solidarnost s njima je solidarnost s istinom i pravdom.